Julkkikset
Katariina Juselius synkällä reissulla Puolassa – kuvat!
Miss Suomi-finalisti vuosilta 2019 ja 2021, Katariina Juselius, on nykyään somevaikuttaja ja malli.
Hän julkaisee tasaisessa tahdissa upeita kuvia somessa seuraajiensa iloksi. Hän on tänä vuonna julkaissut muun muassa jonkin verran lomakuvia matkoiltaan. Katariina on ehtinyt vierailla esimerkiksi Ranskassa, Italiassa ja Kreikassa.
Tällä hetkellä Katariina on Puolassa ja hän on julkaissut sieltä useampia kuvasarjoja. Eräässä kuvasarjassa näemme toisen maailmansodan aikaisen keskitysleirin, Auschwitz-Birkenaun.
”Toka päivä Krakovassa! Tällä kertaa käytiin kirkot sisältä ja kapakat ulkoa,” Katariina sanoo kuvatekstissä.
Katariina pääsi matkansa aikana kokemaan synkkää historiaa.
”Käytiin ajelemassa oppaan kanssa Krakovan juutalaiskorttelissa, joka nykyään on hipsterimäinen kaupungin osa. Joen toisella puolella on huomattavasti synkempi tunnelma eli ghetto alue, jonne juutalaiset vietiin pakkotyöhön ja siitä keskitysleireille,” hän jatkaa.
”Nähtiin myös Schindlerin tehdas, pieni pala muuria ja muita karmaisevia yksityiskohtia. Ettei mene liian synkäksi, niin ostin tollaiset rinkelin katukauppiaalta. Sää on kiva. Moi,” hän päättää.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
