Julkkikset
Nashville-tähti lääkeriippuvaiseksi jo 15-vuotiaana: ”ilopillereitä” ennen punaista mattoa
Näyttelijä Hayden Panettiere tunnetaan muun muassa sarjoista Nashville ja Heroes. Hän kertoo yksinoikeudella People-lehdelle olleensa koukussa opioideihin ja alkoholiin.
”Olin maailman huipulla ja pilasin sen. Luulin olevani pohjalla, mutta sitten lattialuukku aukesi,” Panettiere kertoo.
Hän aloitti tv-uransa jo 11-vuotiaana elokuvassa Remember the Titans. Hän oli vain 15-vuotias, kun joku tarjosi hänelle ”ilopillereitä” ennen punaiselle matolle astelemista.
”Heidän piti saada minut pirteäksi haastatteluissa. En tiennyt, että se ei ollut sopivaa, saati mikä ovi avautuisi, kun siitä tuli riippuvuuteni,” Panettiere sanoo.
”Mutta sitten asiat alkoivat riistäytyä käsistä kuvauksissa. Ja mitä vanhemmaksi tulin, sitä enemmän lääkkeistä ja alkoholista tuli asioita, joita ilman en voinut elää,” Panettiere lisää.
Hän kertoo, ettei myöhemmin pystynyt edes huolehtimaan omasta lapsestaan. Hän päätti kuitenkin pian, että halusi eroon riippuvuudesta ja hän lähti vieroitushoitoon.
Nyt hän on jälleen töissä ja työstää uutta Scream-leffaa.
”Tämä ei ole ollut helppoa ja matkaan mahtui paljon ylä- ja alamäkiä. Mutta en kadu edes kamalinta asiaa, joka on tapahtunut minulle. Tunnen olevani uskomattoman onnistunut, ja että minulle on annettu toinen mahdollisuus,” Panettiere kiteyttää.
”Se on jokapäiväinen valinta ja tarkistan oloani jatkuvasti. Mutta olen myös kiitollinen, että saan taas olla osa maailmaa, enkä tule koskaan pitämään sitä itsestään selvänä,” Panettiere lisää.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
