Julkkikset
Kerttu Kotakorven kaksi uutista löivät seuraajat ällikällä: ”Isojen uutisten päivä”
Meteorologi Kerttu Kotakorpi löi seuraajansa ällikällä julkaisemalla peräkanaa kaksi suurta ja yllättävää uutista.
Kerttu on laittanut meteorologin pillit pussiin ja suunnannut kohti uusia haasteita Ylellä.
”Se on mun viimeinen ilta uutisstudiossa pitkään aikaan! Ensi viikolla piipahdan vielä aamussa, mutta sitten siirryn reiluksi vuodeksi Ylen sisällä uusiin hommiin. Aletaan tehdä uutta ilmastosisältöä. Mitä tarkalleen, se selvinnee myöhemmin. Olen ihan hiukan innoissani! Sitä ennen, koittakaa selvitä etelässä uusien lumien kanssa, niitä alkuviikon sääennusteessa riittää,” Kerttu sanoo.
Eikä siinä vielä kaikki, nimittäin uusien työtehtävien lisäksi Kertulta on tulossa ulos hänen toinen kirjansa. Kirja on nimeltään Minun luontoni ja se on kuvitettu Kertun ottamilla kuvilla. Julkaisuja on Bazar Kustannus.
”Isojen uutisten päivä: Mun toinen kirja julkaistaan syyskuussa! Kirjan nimi on Minun luontoni ja nimensä mukaisesti siinä kerron mitä luonto mulle merkitsee ja otan lukijan mukaan luontoretkelle. Kirja on myös kuvitettu mun ottamilla kuvilla,” Kerttu paljastaa.
Seuraajat ovat olleet sekä innoissaan Kertun uutisista että pahoitelleet sitä, ettei Kerttua tulla enää näkemään sääkartoilla.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
Jos upotus ei näy, sen voi katsoa täältä.
