Urheilu
Juoksija Sara Lappalainen pudotti ison pommin: “Itketti ensin ajatuskin”
Juoksija Sara Lappalainen ilmoitti torstaina päättävänsä uransa. 800m, 1000m, 1500m sekä mailin SE-aikoja nimissään pitävä Lappalainen avasi vaikeaa päätöstä Instagram-tilillään.
– Mulla on valtavan hienot vuodet takana ystäväni huippu-urheilun kanssa. Me ollaan onnistuttu ja epäonnistuttu. Tavattu lukematon määrä mahtavia tyyppejä. Olen ajatellut hänestä useimmiten, että ei ole mitään mahtavampaa. Joskus kyllä myös ajatellut, että hän on typerin juttu maailmassa. Yhdessä ollaan kuitenkin kasvettu vahvoiksi, Lappalainen kirjoitti julkaisussaan.
– Itketti ensin ajatuskin, että tuosta ystävästä pitää luopua, hän jonka kanssa on niin paljon koettu, nainen myönsi.
Päätös kilpauran lopettamisesta kypsyi Lappalaisen mukaan viime kesän aikana. Nainen koki, että tulevan talven ja harjoituskauden alla paukkuja täyden sadan prosentin antamiseen urheilulle ei enää ollut.
Lappalainen myönsi olevansa väsynyt, eivätkä viimeisten vuosien terveyshuolet ole auttaneet. Suomen yleisurheiluliiton tiedotteen mukaan Lappalainen on kärsinyt viimeiset kolme vuotta suolistoloisen aiheuttamista terveysongelmista. Suolistoloinen vie kropasta ajoittain voimat täysin ja sen vuoksi Lappalaisella menivät Pariisin olympialaiset mönkään.
– Urheilu jota ehkä kohdallani voisi myös työksi kutsua, ei kuitenkaan minulle tuntunut työltä. Se on intohimo ja elämäntapa. Olen äärettömän ylpeä ja kiitollinen, että sellaista sain tehdä leipätyökseen.
Lappalainen myönsi kuitenkin, että vaikeudet verottivat tuota suhdetta.
– Hankalien vuosien jälkeen kuitenkin on todettava, että rakkaus tuohon intohimoon rupesi säröilemään. Kukaan ei jaksa vaikeuksia viikoista toisiin, se vie ilon vahvemmaltakin. Jos mieli menee synkäksi, ei ole kuin ongelmia edessä, nainen kommentoi.
33-vuotiaan Lappalaisen uran kansainvälisesti kirkkaimmat saavutukset ovat 800 ja 1500 metrin välieräpaikat Tokion olympialaisissa 2021. Lisäksi naisella on nimissään neljä SE-aikaa.
– Pitää olla tyytyväinen uraan ennen kaikkea sen takia, että olen aina yrittänyt tehdä parhaani. Tuloksetkin olivat hienoja, ja otan vähän sulkaa hattuun siitä, että olen nostanut lajia ylöspäin. Taso on noussut valtavasti viime vuosina. Siinä olen ollut vähän sellainen tienraivaaja, Lappalainen summasi urastaan SUL:in tiedotteella.
– Nyt on aika kääntää uusi sivu ja hypätä uusien haasteiden kimppuun, miten jännittävää! Ja lohduttava uutinen ennen kaikkea itselle, urheiluhan ei lopu koskaan.
Mikäli upotus ei näy, näet sen täältä.
View this post on Instagram
