Pidetään yhteyttä

Formula 1

Lando Norris uhmasi isolla riskillä tallin ohjetta: “Meni vähän täpärälle”

Lando Norris otti ison riskin Qatarin sprintissä
instagram / @landonorris

Lando Norris antoi Oscar Piastrille aikaisen joululahjan Qatarin sprintissä, kun mies lahjoitti kisan voiton loppusuoralla tallikaverilleen.

McLaren juhli Qatarin sprintissä kaksoisvoittoa, kun Oscar Piastri ajoi kilpailun voittoon ja Lando Norris oli toinen.

Vielä loppusuoralle kaarrettaessa McLaren -kuljettajien asetelma oli kuitenkin toisin päin. Norris päätti kuitenkin loppusuoralla päästää tallikaverinsa ohitseen ja oli itse kilpailun toinen.

Piastri oli päästänyt Brasilian sprintissä vastaavasti Norrisin ohitseen, kun tämä taisteli vielä maailmanmestaruudesta. Britti kuittasi tällä tavalla nyt “velkansa”.

Valmistajien MM-tittelistä taisteleva McLaren nappasi lauantain sprintistä maksimisuorituksen kaksoivoitolla. Tallille ei sinänsä ollut väliä missä järjestyksessä miehet maaliin ajavat kunhan kaksoisvoitto saadaan.

Talli ei kaksoisvoittoa kuitenkaan halunnut millään riskeerata ja ohjeistikin Norrisia pitämään asetelmansa kun tämä kysyi suunnitelmastaan päästää Piastri ohitseen.

– Aja maallin tässä järjestyksessä, tiimiradiosta korostettiin Norrisille.

Norris paljasti kisan jälkeen suunnitelleen tekoaan Brasilian sprintistä saakka. Piastri voitti kilpailun lopulta yhden sekunnin kymmenyksen turvin. Kolmanneksi ajateen Mercedeksen George Russellin ja Norrisin väliin jäi puolestaan vain kolme sekunnin kymmenystä.

– Tein vain sen, minkä koin parhaaksi. Se oli luultavasti hieman arveluttavaa, ja tiimi käski minun olla tekemättä sitä, mutta ajattelin, että pystyisimme siihen, Norris kertoi päätöksestään.

Norrisin päätös päästää Piastri ohitseen ei sinänsä Piastria yllättänyt – miehet olivat australialaiskuljettajan mukaan keskustelleet siitä aikaisemmin. Se mikä Piastrin kuitenkin yllätti, oli, että Norris päätti suunnitelmansa toteuttaa vaikka Russell oli niin lähellä.

– Meni vähän täpärälle, Piastri nauroi.

McLarenille maksimipisteet yhteistyöllä

Paalulta kilpailuun lähtenyt Norris avitti jo kilpailun aikana tallikaveriaan. Piastri ohitti Russellin ja puolusti kakkossijaansa oikeastaan koko kilpailun ajan.

Norris pysyi kisan ajan asetelmissa, missä tämä pystyi antamaan tallikaverilleen DRS-hyödyn ja Piastri pystyi näin pitämään Russellin takanaan.

– Olin hermostunut, koko kilpailun. Hieno kilpailu ja hienoa tiimityötä!, McLarenin tallipäällikkö Zak Brown totesi huojentuneena.

– Emme olisi saaneet kaksoisvoittoa ellemme olisi työskennelleet yhdessä, Norris myönsi.

McLaren johtaa valmistajien MM-sarjaa nyt 30 pisteen turvin, kun kaudesta on ajamatta enää kaksi osakilpailua. Ensimmäinen näistä kisataan huomenna Qatarissa, ja siihen lähtöasetelmat ratkotaan vielä tänä iltana aika-ajoissa.

Mikäli upotus ei näy, näet sen täältä.

 

Mainos
Jätä kommentti
Tilaa
Ilmoitus

0 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Äänet

Mainos

Mainos

Ruoka

Uudet kommentit