Pidetään yhteyttä

Julkkikset

Hannu Pikkaraisen vankeus päättyy pian – kertoo tulevista asumiskuvioistaan

Hannu Pikkarainen
instagram / @pikkaramboofficial

Entinen jääkiekkoilija Hannu Pikkarainen on pian suorittanut vankeusrangaistuksensa loppuun. Pikkarainen kertoi tuoreessa päivityksessään, että lopullinen vapaus koittaa kolmen viikon päästä. Syyskuusta lähtien hän on ollut valvotussa koevapaudessa, jota hän on viettänyt Kittilän Levillä siirryttyään sinne Vilppulan avovankilasta.

Pikkarainen suunnittelee pysyvänsä Lapissa vähintään kesän yli, mutta tulevaisuuden tarkempi suunnittelu on tuntunut toistaiseksi vaikealta.

– Sitä pidemmälle on ollut tosi vaikeaa nyt uhrata ajatuksia. Täytyy saada rauhoitettua koko paketti ennen kun katson kauemmas, hän luonnehtii tilannettaan.

Päätökseen jäädä pohjoiseen ovat vaikuttaneet erityisesti järjestyneet arkiset asiat, kuten työ ja asunto. Pikkarainen paljastaa nykyisen työnantajansa tarjonneen hänelle jatkoa, jossa työnkuva jopa laajenisi.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Hannu Pikkarainen (@pikkaramboofficial) jakama julkaisu

– Tällä viikolla sain tiedon että nykyinen työnantaja haluaisi mun jatkavan heillä. Vastuu ja rooli hieman muuttuisi ja kasvaisi. Se kertoo siitä että oon hoitanut hommani hyvin, vaikka mulla onkin tämmöinen ”erikoistilanne” ollut päällä, hän kirjoittaa kiitollisena.

Myös asuinolot muuttuvat, sillä ex-puolustaja on löytänyt Ruby-koiralleen ja itselleen uuden kodin, joka sijaitsee aiempaa paremmalla paikalla. Hän uskoo muuton parantavan elämänlaatuaan entisestään.

– Se vaikuttaa positiivisesti etenkin meidän vapaa-aikaan, joka on itselle kuitenkin se kaikista merkittävin asia, aktiivisesti ulkoileva Pikkarainen toteaa.

Taustalla pitkä oikeusprosessi

Pikkaraisen tuomio juontaa juurensa kesäkuuhun 2020, jolloin hän raiskasi tuntemansa naisen tämän kotona Helsingissä uhrin ollessa nukkumassa. Tapaus eteni läpi kaikkien oikeusasteiden, ja lopullinen ratkaisu saatiin Korkeimmasta oikeudesta viime vuoden huhtikuussa.

Oikeusprosessi oli vaiheikas. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Pikkaraisen huhtikuussa 2022 kahdeksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen, mutta lokakuussa 2023 hovioikeus lievensi rangaistuksen puoleentoista vuoteen ehdollista. Korkein oikeus (KKO) kuitenkin tiukensi linjaansa huhtikuussa 2025 ja määräsi tuomioksi vuoden ja yhdeksän kuukautta ehdotonta vankeutta.

Mainos
Jätä kommentti
Tilaa
Ilmoitus

0 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Äänet

Mainos

Mainos

Ruoka

Uudet kommentit